اتاق مشترک بازرگانی ایران و هلند
Iran-Netherlands Joint Chamber Of Commerce
 
 
 
مأموریت دشوار پمپئو در هلند
مأموریت دشوار پمپئو در هلند

اخبار اتاق

مأموریت دشوار پمپئو در هلند

یادداشت مونا معراجی دبیر اتاق مشترک بازرگانی ایران و هلند

مأموریت دشوار پمپئو در هلند

در یک سال گذشته و پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا، شرکت‌هاینفت و گاز هلندی فعالیت‌های خود را در ایران کاهش داده‌اند، اما از سوی دیگر، شرکت‌هایهلندی فعال در زمینه مواد غذایی و کشاورزی سعی داشته‌اند مراودات خود با تهران راحفظ کنند.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، طی هفته جاری به اروپا سفرکرده تا با سیاستمداران قاره سبز در مورد ایران به گفت‌وگو بنشیند. پومپئو از دوکشور مهم و تاثیرگذار اتحادیه اروپا یعنی آلمان و انگلیس دیدار خواهد کرد اما دوکشور متفاوت هم در لیست این سفر قرار گرفته‌اند: هلند و سوئیس. بی شک هر دوی اینکشورها به دلیل رابطه خوب با ایران و نیز ادامه همکاری‌های تجاری با ایران همزمانبا دور تازه تحریم‌های آمریکا، هدف مهی در سفر وزیر خارجه آمریکا خواهند بود.

 

انتخاب هلند به عنوان یکی از مقصدهای سفر وزیر خارجه آمریکااین سؤال را بیش از پیش مطرح می‌سازد که دلیل اهمیت این کشور در سیاست‌های کاخ سفیددر قبال ایران چیست؟ در سال‌های اخیر، هلند همواره رابطه اقتصادی و سیاسی خوبی باجمهوری اسلامی ایران داشته است؛ چه آنکه در سال 97 و با وجود تشدید تحریم‌ها، میزانتجارت رسمی میان ایران و هلند به بیش از یک میلیارد دلار رسید. بر اساس آمار گمرک،صادرات ایران به هلند در سال 97 اندکی بیش از 41 میلیون دلار بوده است. اما در همینمدت، واردات از هلند حدود 1 میلیارد و 160 میلیون دلار بوده که 2.7 درصد از حجم کلواردات کشور است. این نکته مهم را باید در نظر گرفت که رسیدن به این سطح از تجارت،با وجود تحریم‌های فزاینده آمریکا و نیز مشکلات متعدد در زمینه مبادلات مالی بین‌المللیبه دست آمده است.

 

مأموریت مایک پومپئو برای مذاکره و راضی کردن دولتمردانهلندی به کاهش روابط تجاری با ایران، کمی سخت و تا حدی دور از انتظار به نظر می‌رسد؛چرا که وزارت خزانه داری آمریکا «مواد غذایی و دارو» را از لیست تحریم‌ها مستثنیکرده و برای آن‌ها معافیت قائل شده‌اند. درست است که در یک سال گذشته و پس ازبازگشت تحریم‌های آمریکا، شرکت‌های نفت و گاز هلندی فعالیت‌های خود را در ایرانکاهش داده‌اند، اما از سوی دیگر، شرکت‌های هلندی فعال در زمینه مواد غذایی وکشاورزی سعی داشته‌اند مراودات خود با تهران را حفظ کرده و بر مشکلات فائق آیند.اکنون در صورت اجرای فاز عملی سازوکار مالی اروپا و ایران موسوم به اینستکس، شرکت‌هایهلندی فعال در زمینه مواد غذایی و کشاورزی با استفاده از معافیت قانونی آمریکا حتیمی‌توانند روان‌تر و آسوده‌تر به تجارت با شرکای ایرانی خود ادامه دهند. بر ایناساس، پومپئو و وزارتخانه تحت امر او باید راهکاری تازه و پیشنهادهای جدیدی برایطرف‌های هلندی خود ارائه کنند.

 

از سوی دیگر، روابط سیاسی تهران و آمستردام نیز در حالحاضر، در شرایط خوبی است و دو طرف توانسته‌اند بحران‌های بوجود آمده را کنترل کردهو در مسیر صحیح گام بردارند. پس از ماجرای اخراج دیپلمات‌های دو کشور، وزرای امورخارجه دو طرف توانستند شرایط را مدیریت کرده و تنش را به حداقل برسانند. مصداق اینادعا، تعیین سفیر جدید هلند در ایران و پذیرش استوارنامه او از سوی رئیس‌جمهوری درمهرماه 97 است. نگاه مثبت و رویکرد سفیر جدید هلند به روابط سازنده با ایران نیز دراین مدت بر وزارت خارجه و نیز کارشناسان مسجل گشته است. در این شرایط،‌ سفر مایکپمپئو و مذاکراتش با مقام‌های سیاسی هلند، آنقدرها ساده نخواهد بود.

منبع خبر: پایگاه خبری اتاق ایرانتاریخ خبر: 980311
گزارش تصویری وبینار کشاورزی و گلخانه اتاق مشترک بازرگانی ایران و هلند
گزارش تصویری بازدید و ورکشاپ یک روزه تخصصی دامهای بزرگ
دیدار وزیرامور خارجه هلند با دکتر ظریف
سمینار افزایش بهره وری کشاورزی با همکاری بخش کشاورزی هلند در دانشگاه امیرکبیر برگزار گردید
برگزاری همایش نفت و گاز و پترو شیمی

آرشیو
آخرین اخبار و رویدادها
جستجوی خبری
 
 
 نشانی اتاق: تهران، میدان هفت تیر، مفتح جنوبی، کوچه افشار، پلاک 8، طبقه 4 اتاق بازرگانی ایران و هلند
تلفن تماس: 1349-8838-21-98+
پست الکترونیک: info@iranholland.com

 
نمایش سایت در زبان های دیگر: English